Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром

Илон Маск, еден од најбогатите луѓе во светот, како гостин и водител на американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“ изјави дека има Аспергеров синдром.

Во воведното обраќање кон гледачите 49-годишниот милијардер изјави дека е првата личност со Аспергеров синдром што го води шоуто, но тоа не е точно. Канадскиот актер Ден Ејкрод во 2003 година беше првиот гостин-домаќин на шоуто со овој синдром, а во текот на таа прилика отворено зборуваше за синдромот, пренесе Daily Beast.

Маск го искористи обраќањето да се пошегува на сопствена сметка, особено коментирајќи ја неговата употреба на социјалните мрежи.

„Видете, знам дека понекогаш кажувам или постирам чудни работи, но така работи мојот мозок“, изјави тој. „Ако некој се навредил, само сакам да кажам дека работам со електрични автомобили и планирам да испратам луѓе на Марс, зар мислевте дека сум опуштен, нормален човек?“, изјави тој.

Аспергеров синдром е состојба од аутистичен спектар, поврзана со социјални потешкотии. На луѓето со овој синдром може да им биде потешко разбирањето и однесувањето на другите луѓе, како и да учествуваат во секојдневното – семејство, училиште, работа и социјален живот.

Ова е првпат Маск да признае за неговата состојба.

Remote video URL
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Живот

Родители споделуваат причини зошто не би имале деца кога би можеле да го вратат времето

Read more

Mozzart за секој гол на Македонија донира милион денари!

Read more

Уникатната убавина на Шар Планина конечно ќе биде крунисана во Национален парк

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more
 

Магазин

Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Читај повеќе

Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Читај повеќе

Пет знаци дека сте во врска со маж кој се плаши од долга врска и брак

Читај повеќе
  • play_arrow

10 HIIT вежби за топење на масните наслаги на стомакот

Читај повеќе

Родители споделуваат причини зошто не би имале деца кога би можеле да го вратат времето

Читај повеќе

Колку јајца треба да јадете дневно?

Читај повеќе

Mozzart за секој гол на Македонија донира милион денари!

Читај повеќе

Основниот рецепт за палачинки од 1967 година

Читај повеќе

Уникатната убавина на Шар Планина конечно ќе биде крунисана во Национален парк

Читај повеќе