Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, продаде 7,9 милиони акции на Tesla во последните денови, а од продажбата заработи 6,9 милијарди долари.

Серијата поднесоци до Комисијата за хартии од вредност откри неколку продажби од петок до вторник навечер.

Ова е прва продажба на акциите на Маск на Tesla од април, кога продаде 9,6 милиони акции, со што тогаш прибра 8,5 милијарди долари. Тие априлски продажби се случија веднаш откако Маск постигна договор за купување на Twitter за 44 милијарди долари.

Сепак, пред еден месец, Маск објави дека не планира да склучи договор за купување, тврдејќи дека менаџментот на Twitter не открил информации за тоа колку кориснички профили се ботови и спам профили, наместо профили управувани од вистински луѓе. Twitter брзо поднесе тужба за да го принуди Маск да продолжи со договорот според условите постигнати во април.

Распродажбата на акциите покажува дека Маск може да го загуби тој случај. Тој беше прашан на Twitter дали завршил со продажбата на акции на што тој одговори „Да“ и предупреди на можноста да биде принуден да го купи Twitter.

Тој нагласи дека е важно да нема итна продажба на акциите на Tesla во случај Twitter да го принуди да ја купи компанијата, а доколку тоа не се случи, вели дека е подготвен да ги откупи продадените акции.

URL
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Бизнис

Цените на гасот паѓаат откако Норвешка ги обнови залихите

Read more

Британија се откажува од даночните намалувања за најбогатите

Read more

Нов скок на цената на нафтата, се чека одлука на ОПЕК

Read more

Крах на технолошките компании: 258 милијарди долари „испарија“ за 24 часа

Read more
 

Вести

Spiegel: ЕУ ќе обучи 15.000 украински војници

Читај повеќе

Откриени 12 мигранти во близина на Неготино, приведени двајца криумчари

Читај повеќе

Ослободен генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје

Читај повеќе

Шведска испрати брод за да го испита истекувањето на Северен поток

Читај повеќе

Американската полиција трага по сериски убиец во Калифорнија

Читај повеќе

Цените на гасот паѓаат откако Норвешка ги обнови залихите

Читај повеќе

Гевгеличанец приведен за обљуба на малолетник

Читај повеќе

За три дена нови 108 случаи на COVID-19

Читај повеќе

Руската Дума ги ратификуваше договорите за анексија на украинските региони

Читај повеќе