Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Милијардерот и технолошки иноватор Илон Маск предвидува иднина во која мобилните телефони ќе станат излишни.

Како одговор на платформата X, Маск истакна: „Во иднина нема да има телефони, само Neuralinks“.

Neuralink е една од компаниите на Маск, која развива мозочни чипови/импланти. Компанијата веќе почна да тестира мозочни импланти на луѓе и не планира да застане.

Објавата на Маск беше одговор на објавена фотографија генерирана со вештачка интелигенција на Маск како држи телефон со дизајн на невронска мрежа нацртан на неговото чело.

Во текот на јануари, Маск објави дека првата личност која добила мозочен имплант Neuralink е 29-годишниот Ноланд Арбо.

Неодамна, Маск објави на X дека Neuralink прифаќа апликации за друг учесник, кој ќе добие имплант Neuralink наречен Telepathy.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Вести

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Read more

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Read more

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Read more

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Читај повеќе

Пробиени 10 милијарди лозинки: Дали вашата е меѓу нив?

Читај повеќе