Илон Маск воведува амнестија на Twitter, ги враќа суспендираните профили

Новиот сопственик на Twitter, Илон Маск, денеска соопшти дека дава „амнестија“ за суспендирани профили.

Објавата следеше откако тој објави анкета на Twitter за реактивирање на профили кои „не го кршат законот или шират одвратен спам“. „За“ гласаа 72,4 отсто од оние кои одговориле.

„Народот го кажа своето. Амнестијата почнува следната недела. Vox Populi, Vox Dei“, напиша Маск на Twitter, користејќи ја латинската фраза што значи „Гласот на народот, гласот на Бога“.

URL

Претходно го врати профилот на Трамп

Маск ја употреби истата латинска фраза откако објави слична анкета минатиот викенд пред повторно да го активира профилот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој беше забранет поради поттикнување немири во Капитол на 6 јануари 2021 година. Трамп рече дека нема да се врати на Twitter, но не го избриша профилот.

URL

Еден ден откако ја презеде контролата, Маск објави на Twitter дека нема да бидат вратени суспендираните профили додека Twitter не формира „совет за уредување на содржината“ за да ги разгледа случаите.

Во вторникот, тој рече дека го отфрла ветувањето бидејќи се согласил на тоа на инсистирање на „големата коалиција на политички и општествени активистички групи“ кои подоцна „го прекршија договорот“ кога ги повикаа огласувачите барем привремено да престанат да се рекламираат на Twitter.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Интернет

WhatsApp дополнително ги подобри статусите, достапни се нови опции

Read more

Google го лансира Bard - нов модел на јазик од вештачка интелигенција

Read more

Што значи буквата i во зборот iPhone?

Read more

Пакистан ја блокираше Wikipedia поради сакрилегија

Read more
 

Гик

Се распадна мистериозен руски сателит и создаде облак од вселенски отпад

Читај повеќе
  • filter

НАСА откри метален објект на Марс

Читај повеќе

Научници дојдоа до откритие кое може да го промени досегашното сфаќање за водата

Читај повеќе

Samsung Galaxy S23 серијата претставена на македонскиот пазар

Читај повеќе

Илон Маск стави точка

Читај повеќе

Вртлог на површината на Сонцето ги збунува научниците

Читај повеќе

Nintendo Switch го надмина PlayStation 4

Читај повеќе

WhatsApp дополнително ги подобри статусите, достапни се нови опции

Читај повеќе
  • play_arrow

Швајцарија инсталираше 5.000 соларни панели на највисоката брана во Европа

Читај повеќе