Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

„Земјата е пред колапс, на човештвото му се потребни повеќе луѓе за колонизација на Марс“, смета милијардерот Илон Маск.

Зборовите на Маск најверојатно се насочени кон падот на наталитетот во голем број земји. Со оглед на тоа што тој има 7 деца, наведе дека секогаш се труди да дава личен пример. Маск ова го напиша во одговор на Twitter.

Сегашниот просечен степен на раѓање во светот е 2,4 деца по жена, додека во 1950 изнесувал 4,7.

Исто така, старее светското население, Обединетите Нации проценуваат дека до 2050 година на Земјата би живееле повеќе од 1,5 милијарда луѓе постари од 65 години.

За потсетување, Маск на почетокот на февруари на виртуелна конвенција изјави дека неговата цел е колонизација на Марс пред потенцијална Трета светска војна.

Тагови
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Живот

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Read more

Трикови за чистење со домашни намирници

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе