Има само еден „крал на конзолите“

„Војната на конзолите“ не е завршена, но стигнаа бројките за продажбата во 2020 година и Sony PlayStation 5 го презеде водството пред Xbox Series X.

Компанијата за анализа на пазарот GamingSmart во својот извештај објави дека на крајот на декември, скоро две третини од пазарот ѝ припаднаа на конзолата Sony PlayStation. Продадени се 4,48 милиони примероци, во споредба со 2,4 милиони Xbox Series X парчиња.

Во скоро сите 167 анализирани земји, Sony го „победи“ Microsoft.

Кога вака ќе ги погледнеме резултатите, тие исто така можат да нѐ измамат, бидејќи Microsoft всушност го надмина Sony во бројот на конзоли на два многу важни пазари - САД и Кина. Така, процентите во САД се на страната на компанијата Microsoft во сооднос од 50,18% до 49,82%.

Во Кина, Microsoft е нешто поконкретен, тие имаат пазарен удел од 62,27%, наспроти 37,73% на Sony.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Гејминг

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Read more

Топ 10 нови видеоигри во август 2021

Read more

Италијанското МНР преку игрица ќе го промовира туризмот

Read more

Лиценциран автомобил на Ferrari пристигна во играта Fortnite

Read more
 

Гик

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе