Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Конечно Министерството за култура на Република Грција официјално го регистрираше друштвото „Крсте Петков Мисирков“ од Воден кое сега може најлегално да дејствува.

Организацијата чие оригинално име е Ιδρυματος „Κρστε Πέτκοφ Μισίρκωφ“ имаше добиено судски спор за регистрација, па сега Министерството само го спроведе она што судот го имаше наредено.

Иако „Крсте Мисирков“ сега е легално регистрирано и судски и во Министерството, сепак наидува на бројни пречки од страна на општинските власти кои се противат на неговите дејствија. Целта на друштвото е организација на часови по македонски јазик кои засега се организираат онлајн како и во приватни простории.

Сепак, ова е искра на надеж за Македонците во Грција бидејќи досега не можеше ни да се замисли официјално да биде регистрирана ваква организација од страна на грчките власти.

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Регион

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Read more

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Read more

Масовна ревакцинација на Македонци во Србија

Read more

Од денеска во Грција може да се патува и со брз тест

Read more
 

Вести

Усвоен предлогот за намалување на ДДВ за електрична енергија за домаќинства

Читај повеќе

37°C измерени во Демир Капија, од утре натпросечни температури

Читај повеќе

Двајца Грци и двајца Македонци обвинети за лажен стечај на фирма од Битола

Читај повеќе

Нови 13 случаи на COVID-19 од 2.952 тестирања

Читај повеќе

УНХЦР предупредува на ризик од вакцинациски јаз за лицата без државјанство

Читај повеќе

Судењето против Јордан Камчев почнува на 16 јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Boeing 737 Max 10 успешно го изврши првиот тест лет

Читај повеќе

УНЕСКО: Охрид на списокот места кои може да бидат отстранети од светското наследство

Читај повеќе

Досега вакцинирани над 278 илјади граѓани

Читај повеќе