InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Американската вселенска станица забележа потреси на Марс кои траеја долго и чија силина би се почувствувала на Земјата доколку се случеа на нашата планета.

Еден од потресите беа со јачина од 4,2 степени по Рихтер, а НАСА тврди дека тоа е еден од најголемите и најдолги потреси на Марс забележани од почетокот на мисијата на сондата InSight, која слета на Црвената планета во ноември, 2018.

Потресот траеше подолго од 90 минути. Од НАСА се одушевени што сондата конечно регистрира поголеми потреси. Минатиот месец исто така беа регистрирани два потреси, со јачина од 4.2 и 4.1.

Научниците се уште набљудуваат колку всушност е марс геолошки активен. Сондата користи соларна енергија, а досега се забележани стотина потреси што укажува на тоа дека под површината на Марс би можело да има вулкански активности.

Исајт претходно имаше проблеми бидејќи марсовската прашина ги прекри неговите соларни панели, но НАСА со роботска рака на нив фрли песок па така гранулите во комбинација со ветрот ја отстранија прашината.

Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Вести

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Read more

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Read more

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Read more

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Read more
 

Гик

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Читај повеќе
  • play_arrow

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Читај повеќе

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Читај повеќе
  • play_arrow

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Читај повеќе

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Читај повеќе

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Читај повеќе

Наскоро ќе се појави никотинска вакцина против корона

Читај повеќе

Леонардо Дикаприо инвестира во одгледување месо во лабораторија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијам Шатнер стана најстариот човек кој бил во вселената

Читај повеќе