Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Instagram вложува многу напори за да му конкурира на TikTok, а дел од тоа е и новиот потег на социјалната мрежа.

Почна да тестира една значајна промена, а тоа е секоја објавено видео на Instagram да стане Reel. Целта на оваа промена е да привлече што поголема публика на Instagram и на Facebook.

„Ја тестираме оваа функција како дел од напорот да го поедноставиме и унапредиме искуството на гледање видеа на Instagram“, порачаа од Meta.

Instagram започна со Reels во август, 2020 првично во САД и бележи напредок со овој краток формат на видеа. Во компанијата се надеваат дека видеата ќе бидат погледани благодарение на поголемата достапност, видео ефекти, музика и слично.

Засега не е познато дали промена ќе доживеат досега објавените видеа.

Тагови
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Интернет

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Read more

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Read more

Како да се вратите на стариот Gmail ако не ви се допаѓа новиот изглед?

Read more
 

Гик

Зошто новиот USB Rubber Ducky е опасен за вашиот компјутер?

Читај повеќе

7 факти кои можеби не сте ги знаеле за симболот на Студената војна

Читај повеќе

Нуклеарна војна би предизвикала глобален глад и смрт на милијарди луѓе

Читај повеќе

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Читај повеќе

Маск нуди 25.000 долари за хакирање на Starlink

Читај повеќе

Зошто Илон Маск сака да изгради самоодржлив град на Марс?

Читај повеќе

Русија откри како ќе изгледа новата вселенска станица

Читај повеќе

OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

Читај повеќе

Змијолики роботи би можеле да се користат во операции за спасување животи

Читај повеќе