Instagram со нови опции за позабавна самоизoлација

Социјалната мрежа Instagram најави серија нови опции кои би требало да им помогнат на корисниците полесно да ја поднесат изолацијата, да останат информирани и поврзани во текот на пандемијата со коронавирусот.

Помеѓу најинтересните нови можности е опцијата Co-Watching, која им овозможува на корисниците заедно со пријателите да ги гледаат објавите на Instagram и да разговараат во групен разговор.

За користење на новите опции треба да започнете видео разговор со некој, а потоа да ја допрете иконата за фотографии во десниот агол. Ќе се појави листа од објави кои неодамна сте ги гледале и може да одберете една објава која ќе им ја покажете на пријателите во разговорот.

Instagram вети дека ќе вклучи повеќе образовни извори на Instagram Search, дека ќе додаде налепници за да се промовираат точни информации и најавија дека ќе ги отстранат сите дезинформации за коронавирусот.

Исто така, тука е и налепницата за донирање за да се обезбеди помош на луѓето и пронајдоа релевантни непрофитни организации.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Вести

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Read more

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Read more

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Read more

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Read more

Гик

  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе