Instagram со нови опции за позабавна самоизoлација

Социјалната мрежа Instagram најави серија нови опции кои би требало да им помогнат на корисниците полесно да ја поднесат изолацијата, да останат информирани и поврзани во текот на пандемијата со коронавирусот.

Помеѓу најинтересните нови можности е опцијата Co-Watching, која им овозможува на корисниците заедно со пријателите да ги гледаат објавите на Instagram и да разговараат во групен разговор.

За користење на новите опции треба да започнете видео разговор со некој, а потоа да ја допрете иконата за фотографии во десниот агол. Ќе се појави листа од објави кои неодамна сте ги гледале и може да одберете една објава која ќе им ја покажете на пријателите во разговорот.

Instagram вети дека ќе вклучи повеќе образовни извори на Instagram Search, дека ќе додаде налепници за да се промовираат точни информации и најавија дека ќе ги отстранат сите дезинформации за коронавирусот.

Исто така, тука е и налепницата за донирање за да се обезбеди помош на луѓето и пронајдоа релевантни непрофитни организации.

реклама

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Вести

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Read more

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Read more

Гик

  • play_arrow
  • filter

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Читај повеќе
  • filter

Lenovo ги претстави таблетите Yoga Duet 7i и IdeaPad Duet 3i

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум нови видеоигри кои со нетрпение ги очекуваме во јуни

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Realme X3 Superzoom наскоро пристигнува на европскиот пазар

Читај повеќе

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Читај повеќе

НАСА бара доброволци кои ќе поминат 8 месеци во руска лабораторија

Читај повеќе
  • filter

Како би можело да изгледа Galaxy Note 20?

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе