Институт за војна: Русија си ја прецени војската

Институтот за проучување на војната (ISW) објави нова анализа за војната во Украина во која се вели дека Русите најверојатно планираат нова офанзива врз основа на погрешни претпоставки за способностите на нивната војска.

Тие наведуваат и дека Русите во моментов се обидуваат да ги заменат исцрпените сили на групата Вагнер по освојувањето на Соледар.

„Руските сили веројатно ја немаат борбената моќ неопходна за да одржат повеќе од една голема офанзивна операција. Нема докази што сугерираат дека руските сили регенерирале доволно борбена моќ по загубите во раните фази на војната за да овозможат истовремени офанзиви од големи размери во следните неколку месеци“, вели ISW.

Тие додаваат дека руската војска ги освоила областите околу Бахмут потпирајќи се на голем број луѓе и со огромни човечки загуби.

„Понатаму, конвенционалната руска војска веројатно нема да биде подготвена да преземе такви ужасни загуби какви што тактиката ‘човечки бран’ им нанесе на осудениците кои се борат за Вагнер. Затоа, способноста на Русите да спроведат брзи, големи и повеќестрани офанзиви оваа зима и пролет е многу сомнителна“, велат тие.

Неуспесите на руската војска во регионите Киев, Харков и Херсон постојано покажаа дека руското воено раководство ги преценува можностите на руската војска. Се вели дека во битката за Вуледар во моментов се вклучени деградирани елементи на поморската пешадија на Источниот воен округ, кои ќе бидат целосно истрошени дури и ако Русите го заземат градот.

URL
Пролетна дождовна сезона

ISW наведува дека дури и ако Украина го загуби Вуледар, тоа е малку веројатно да доведе до руски пробив на повеќе линии на напредување во Донецк или на бојното поле воопшто.

Пролетната дождовна сезона во Украина, која вообичаено се случува околу април, ќе ја влоши соодветноста на теренот за маневарска војна. Ако руските сили се обидат да извршат симултана механизирана офанзива во следните два месеци, тие веројатно ќе ги нарушат напорите на Украина за спроведување контраофанзива на краток рок, но таквата руска офанзива веројатно би кулминирала предвреме за време на пролетната сезона на дождови - ако не и порано - пред постигнување оперативно значаен ефект.

Украински контраофанзиви

Ова ќе создаде услови што украинските сили би можеле да ги искористат за контраофанзива во пролетта или летото 2023 година. Украина, исто така, може да има сè поголема корист од западните тенкови кои штотуку и беа ветени.

ISW верува дека Русите веројатно нема да постигнат оперативно одлучувачки успеси во нивните сегашни и веројатни идни офанзивни операции, иако веројатно ќе постигнат тактички, а можеби дури и оперативно значајни придобивки.

Украина многу веројатно ќе се најде во добра позиција од која може да спроведе успешни контраофанзивни операции по кулминацијата на руските офанзиви пред или за време на пролетната сезона на дождови.

реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Свет

Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Read more

Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more
 

Вести

Сточарите бараат реална откупна цена на јагнешкото месо

Читај повеќе

Стручниот и обдукцискиот извештај треба да ги покажат причините за смртта на шестгодишното девојче во Битола

Читај повеќе

Комисијата даде негативно мислење за употреба на името „Цар Борис III“ во називот на бугарскиот клуб во Охрид

Читај повеќе

Најавено забавување на сообраќајот на крстосницата на булеварите „Србија“ и „Борис Трајковски“

Читај повеќе

ОЈО отвори предмет по допрен глас за изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10д

Читај повеќе

Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Читај повеќе

Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

Читај повеќе

Вработените во Министерство за култура побараа поголеми плати со протест пред Влада

Читај повеќе

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Читај повеќе