Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Руските сили продолжуваат да се борат со застарена опрема и недостиг на војници додека според изјавите на службени лица би можело да дојде до втор бран мобилизација, објави Институтот за проучување на војната.

Ја пренесуваат и објавата на британското Министерство за одбрана кое вели дека Русите ја смениле тактиката бидејќи досегашната се покажала како неефикасна.

URL

Британското министерство за одбрана објави дека руската војска престанала да се организира во баталјонски тактички групи (BTG) во изминатите три месеци.

BTG ги сочинуваат помали единци, како оклопни, извиднички или артилериски.

Понатаму велат дека од повеќе причини, таа тактика не поминува во Украина. Токму затоа Русите решиле сите преостанати ресурси, материјални и човечки, да ги преорганизираат во ад хок структури со низок морал и дисциплина.

URL

Институтот за проучување на војната открива дека руските сили продолжуваат да се борат со застарена опрема и недостиг на луѓе, додека истовремено од Москва стигнуваат индиректни насоки дека можно е да дојде до втор бран мобилизација.

Независна истрага откри дека многу е веројатно дека Русија префрлила илјадници украински воени заробеници од окупираните области во Русија, особено по повлекувањето од Херсон.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Свет

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Read more

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Read more

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Read more

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Read more
 

Вести

Денес продолжи судењето на Рашковски за „Софтвери“

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Владата нема ниту една инвестиција, а се задолжува со 600 милиони евра еврообврзница

Читај повеќе

Австралија ги отстранува кинеските надзорни камери, стравува за националната безбедност

Читај повеќе

Вагнер: Престанавме да регрутираме затвореници

Читај повеќе
  • filter

Повеќе од 15.800 загинати во земјотресот, Ердоган призна дека имало пропусти

Читај повеќе

Касиерите во Германија може да одбијат плаќање во кеш

Читај повеќе

Падна Волстрит

Читај повеќе

Без струја неколку скопски општини, вода нема да има во дел од Центар 

Читај повеќе

Студено утро, потоа сончево со мала облачност

Читај повеќе