Кои се симптомите?

Интензивниот тренинг може да му наштети на вашето тело

Интензивното вежбање кое се практикува за да се добијат посакуваните резултати за брзо време, може да биде штетно за вашето тело и здравје. Кои се симптомите дека сте претерале со вежбањето?

Напорниот тренинг и вашиот ентузијазам може да предизвикаат различни нуспојави. Како да забележите дека сте претерале и дека ви е потребен одмор?

Не постигнувате резултати

Секој тренинг не може да биде ист. Доколку не можете да ја постигнете зацртаната цел, а порано сте можеле, тогаш веројатно сте го достигнале максимумот. 

Болката не поминува

Нормално е да имате воспаление на мускулите ако неодамна сте започнале со вежбање, но доколку вежбате редовно, а болката не поминува, тоа е знак дека треба да одморите некој период. 

Имате хронични повреди

Хроничните повреди се повреди кои се појавуваат и не исчезнуваат. Кога ќе претерате, а не му давате време на телото да оздрави, мускулите нема да се развијат.

Не можете да заспиете

Интензивниот тренинг може да предизвика прекумерно производство на хормонот на стрес, а со тоа не можете да заспиете.

Изгубивте мотивација за вежбање

Секој ден заминувавте во теретана полни со ентузијазам и одеднаш ја изгубивте мотивацијата. Тоа е знак дека претеравте со вежбање и некој период треба да практикувате полесни вежби.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Фит

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Read more

Неверојатна трансформација на 74 години: Ако можам јас, можете и вие

Read more

Пет утрински навики со кои побрзо ќе слабеете

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Магазин

Пет работи што можеби не сте ги знаеле за Белорусија

Читај повеќе
  • play_arrow

Чак Норис му се закани на Лукашенко

Читај повеќе

Брз ручек за цело семејство: Кременадли со кашкавал

Читај повеќе
  • filter

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Читај повеќе
  • filter

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Читај повеќе

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Читај повеќе
  • play_arrow

Anthenea, првиот пловен луксузен еко-хотел на соларна енергија

Читај повеќе
  • play_arrow

Готово за 10 минути: Четири рецепти за брз ручек

Читај повеќе
  • play_arrow

Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Читај повеќе