СЕРИЈА А 2019/20

Интер броеше до 6, автогол го спаси Милан

„Нераѕурите“ беа немилосрдни кон последната Бреша постигнувајќи 6 голови, Милан се изваде во Ферара со автогол во судиско, додека Фиорентина беше непријатно изненадена дома од Сасуоло.

Интер синоќа гневот од лошите игри и резултати го истури врз последнопласираниот тим на табелата, Бреша. Составот на Антонио Конте постигна по три гола во секое полувреме извоувајќи ја највисоката победа сезонава. Сите голови ги постигнаа различни играчи и тоа Ашли Јанг, Алексис Санчес од пенал, Данило Д'Амброзио, Роберто Гаљардини, Кристијан Ериксен и Антонио Кандрева.

Remote video URL

Милан гостуваше во Ферара кај СПАЛ каде и покрај најавите сепак во тимот не беше Златан Ибрахимовиќ. Домаќините со головите на Матија Валото и Серџо Флокари уште по половина час игра водеа со 2:0, но пред полувремето црвениот на Марко Д'Алесандро ги исфрли од колосек. СПАЛ успешно се бранеше сѐ до 79. минута кога Рафаел Леау намали на 2:1, а драгоцената победа ја испуштија во судиското надополнување кога Франческо Викари си постигна несреќен автогол и го спаси Милан од срамен пораз.

Remote video URL

Екипата на Фиорентина беше непријатно изненадена од Сасуоло на домашен терен. Грегоар Дефрел во првиот дел постигна два гола, а потоа Мерт Мулдур зголеми на 0:3 пред Патрик Кутроне да го ублажи поразот во последната минута.

Remote video URL

Крајно интересен натпревар одиграа Верона и Парма постигнувајќи вкупно пет голови. Гостите поведоа преку Дејан Кулушевски, но Верона направи пресврт со головите на Самуел Ди Кармине од пенал и Матија Ѕакањи. Рикардо Гаљоло потоа израмни на 2:2, а победата за Верона ја донесе Матео Песина на 9 минути пред крајот.

Remote video URL

Во останатите два натпревара синоќа Болоња и Каљари одиграа 1:1, а Сампдорија славеше на гости кај Лече со 1:2 каде, интересно, сите три гола беа постигнати од белата точка.

Remote video URL
Remote video URL
реклама

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Фудбал

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Read more

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Read more

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Read more

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Читај повеќе

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ остана без олимписко злато, изгуби од Зверев

Читај повеќе

Хачанов прв финалист на тенискиот олимписки турнир

Читај повеќе

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Читај повеќе

Георгиевски: Ветивме медал, донесовме сребро, верувам дека следниот ќе биде златен

Читај повеќе

Пречек на Дејан Георгиевски на плоштадот „Македонија“ (ВО ЖИВО)

Читај повеќе

Мојсовски: Георгиевски освои сребро, но за нас тој е златен

Читај повеќе

Дејан се врати дома: Овој успех не е само за мене, туку за цела Македонија

Читај повеќе