ЗИМСКИ ТРАНСФЕР ПЕРИОД 2020

Интер конечно се засили, дојде Виктор Мозис

Поранешното крило на Челси веќе мина дел медицинските прегледи во Милано по што ќе стави и потпис на договорот со „Нераѕурите“.

Дваесет и деветгодишниот нигериски репрезентативец вчера вечер со приватен авион слета на „Малпенса“ аеродромот крај Милано, а утринава успешно ги мина прелимнинарните лекарски прегледи. Останува уште тестовите за физичка подготвеност во базата Апијано Џентиле.

Мосез доаѓа на инсистирање на тренерот Антонио Конте кој очајно бара засилување на офанзивата со оглед на тоа што Матео Политано не му е по мерак.

Нигериецот до крајот на сезонава ќе игра како позајмен играч, но Интер ќе има право да го откупи за 10 милиони евра доколку задоволи.

Мозес од 2012 е играч на Челси, но ова е веќе петта сезона како оди на позајмици. Беше во Ливерпул. Стоук, Вест Хем, а од лани до сега настапуваше за Фенербахче.

За репрезентацијата на Нигерија одигра 28 натпревари на кои постигна 12 голови, а беше дел од Мундијалите во 2014 и 2018. Играше и на Африканскиот куп на нации во 2013 кога Нигерија стана шампион.

Иначе, Антонио Конте многу добро е запознат со квалитетите на Мозес бидејќи му беше тренер во Челси кога клубот последен пат ја освои Премиер лигата во сезоната 2016/17.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Фудбал

Пандев несопирлив на 37 години: Со гол ја почна сезоната во Серија А

Read more

Во Тотенхем е тесно, ПСЖ почна преговори за Деле Али

Read more

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Read more

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Read more

Спорт

Пандев несопирлив на 37 години: Со гол ја почна сезоната во Серија А

Читај повеќе

Во Тотенхем е тесно, ПСЖ почна преговори за Деле Али

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал сензационално испадна од Мастерсот во Рим

Читај повеќе
  • play_arrow

НБА: Бостон Селтикс го возврати ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: Бејл се врати во Тотенхем по седум години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тотенхем го доби Бејл прилично евтино

Читај повеќе

На Ѓоковиќ му „пукна филмот“ и го тресна ракетот од земја

Читај повеќе