iPhone 15 ќе биде изработен од титаниум и ќе има заоблени рабови

Иако остануваат уште 10 месеци до лансирањето на новите iPhone телефони, аналитичарите тврдат дека знаат што можеме да очекуваме.

Судејќи според најновите информации од сигурен аналитичар, Apple ќе го промени дизајнот на рабовите на серијата телефони iPhone 15 и ќе користи титаниум за изработка на куќиштето. Како што е наведено, новите iPhone уреди ќе имаат заоблени задни рабови, а не рамни какво во изминаатите три генерации.

Ако сте запознаени со историјата на телефоните на Apple, овој дизајн ќе ви звучи познато, бидејќи нешто слично веќе видовме во 2013 година, кога технолошкиот гигант го претстави iPhone 5C, кој имаше правилни рабови на предната страна и заоблени рабови на задниот дел.

„Според раните информации што ги имам, iPhone 15 ќе има нов дизајн на рабовите. Аголот на задниот раб ќе биде заоблен“, вели аналитичарот ShrimpApplePro.

„Исто така, материјалот ќе биде титаниум“.

URL

Иако уште е рано премногу сериозно да ги сфатиме пишувањата за финалниот дизајн, веста за заоблените рабови не ни изгледа толку туѓо, особено откако Apple го донесе овој дизајн на своите нови MacBook лаптопи, чии рабови се правилни на врвот и заоблени на дното.

Дополнително, иако ова е првпат да слушаме за заоблени рабови, ова не е првпат титаниумот да се споменува како материјал за изработка на телефон. Иако во гласините се спомнуваше дека iPhone 14 Pro ќе биде направен од овој метал, тоа не се случи, но го видовме паметниот часовник Apple Watch Ultra, чие куќиште е направено од титаниум. Apple за своите телефони користеше само алуминиум и нерѓосувачки челик, па останува да видиме дали шпекулациите ќе се остварат, особено ако се земе предвид колку проблеми имаат со производството на уредите.

Аналитичарите исто така најавуваат и значително побрзи iPhone 15 модели.

Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Мобилни

Пристигнува Coca-Cola смартфон

Read more

Дали да купите iPhone или телефон со Android: Кој ќе вреди повеќе половен?

Read more

Вашиот iPhone ви го следи секое движење, знаете ли како да го спречите?

Read more

Nokia C12: Колку пари, толку музика

Read more
 

Гик

  • filter

Во Египет пронајдена мумија прекриена со злато

Читај повеќе

Како луѓето ја набљудувале Месечината пред појавата на модерната технологија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата Redfall на Xbox и PC носи лов на вампири во отворен свет

Читај повеќе

Новите екрани на допир ќе ги направат лаптопите уште потенки

Читај повеќе

Пристигнува Coca-Cola смартфон

Читај повеќе
  • filter

Ханибал е пред порти: 10 факти што треба да ги знаете за Картагина

Читај повеќе

Viber го растовари почетниот екран

Читај повеќе

Вид мравки можат да намирисаат тумор во примерок од урина

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни животински фосили најдени досега

Читај повеќе