iPhone на преклопување може да стане реалност

За преклопувачкиот модел на iPhone се зборува долго време, но Apple сѐ уште го нема лансирано. Сепак, се чини дека е направен чекор кон тоа овој уред навистина да ја види светлината на денот.

Азиските медиуми пишуваат дека Apple почнува да произведува нов тип на OLED екран кој нема поларизатор, слој дизајниран да ја подобри видливоста/читливоста на екранот, меѓутоа, неговиот недостаток значи потенок екран кој е идеален за телефони на преклопување.

Но, тоа не е гаранција дека Apple наскоро ќе претстави преклопувачки модел. За таков уред, покрај екранот, потребно е да се дизајнираат и други компоненти како што се шарки, куќишта и делови кои одговараат на механизмите за преклопување. Клучниот чекор во создавањето на мобилен телефон е фазата на истражување и дизајн, во текот на која се произведуваат бројни прототипови и се подложени на тестови за да се утврди кој е најдобар.

Исто така, можно е новите екрани да се произведуваат само за да се тестираат на мобилни телефони кои ќе останат во лабораторијата на Apple и никогаш нема да се најдат во продажба.

Сепак, фактот дека Apple произведува нов тип на екран за iPhone укажува дека има неколку прототипови на кои компанијата е фокусирана и дека проектот е во фаза на планирање.

Исто така, ова може да значи дека нема да треба да чекаме за iPhone Flip до 2025 година, но засега ништо не може да се каже со сигурност.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Мобилни

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Read more

Samsung во проблеми: Произвел вишок од 50 милиони телефони, нема кој да ги купи

Read more

iPhone 14 добива голема надградба на предната камера

Read more

iPhone 14 на Apple ќе има многу подобра предна камера со автофокус

Read more
 

Гик

  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе

Месечината на Плутон има мистериозна црвена дамка, сега знаеме зошто

Читај повеќе
  • filter

7 сурови начини на мачење од Средниот век

Читај повеќе

Гробница од времето на Инките откриена во централна Лима

Читај повеќе

Човечката крв можеби потекнува од засега непознат извор, тврдат научниците

Читај повеќе