iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Познатиот аналитичар Минг-Чи Куо тврди дека префрлањето на USB-C порт ќе се врши и на други уреди на Apple, а не само на моделите iPhone.

Пред неколку месеци, Европската комисија препорача полнењето преку кабел за сите уреди да биде USB-C. Тие вклучуваат телефони, таблети, камери, слушалки, преносни звучници и рачни конзоли.

Мотивацијата зад овој потег е да помогне во намалувањето на е-отпадот, бидејќи корисниците ќе продолжат да ги користат постоечките кабли за различни уреди. Се чини дека Apple се подготвува за оваа промена.

Претходните денови имаше информации дека iPhone ќе се префрли на USB-C полнење од 2023 година. Сега аналитичарот Минг-Чи Куо тврди дека префрлањето на USB-C порт ќе се спроведе и за други уреди на Apple.

Тие вклучуваат AirPods, Magic Keyboard, Magic Mouse, MagSafe Battery Pack и други. Не е познато дали препораката на Европската комисија се однесува на сите споменати уреди, но се чини дека Apple во секој случај ќе се префрли на USB-C полнење.

Куо истакнува дека трансферот на USB-C ќе се случи во одреден момент во иднината, но не се знае точно дали тоа ќе се случи во текот на 2023 година.

Аналитичарот, исто така, ја отфрли идејата за iPhone без портови, кој би се полнел безжично. Тој рече дека системот MagSafe сè уште не е доволно зрел за тоа, ниту пак е безжичната технологија.

Тагови
реклама

Хардвер

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Read more

Познати првите информации за чипот A16 Bionic на Apple

Read more

Едноставни начини како да го разладите лаптопот

Read more

Познато кога се очекуваат MacBook Pro лаптопите со новиот M2 чип

Read more
 

Гик

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе

Гејмерите повеќе го сакаат Windows 10 од Windows 11

Читај повеќе

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Читај повеќе

YouTube доби експериментална функција - зумирање видеа

Читај повеќе

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта FIFA Mobile доби Manager Mode

Читај повеќе