Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Вчерашните напади на американското воено воздухопловство врз позициите на проиранските паравоени сили на истокот на Сирија поттикнуваат тероризам во регионот, оцени денеска Али Шамкани, висок функционер на иранскиот Совет за национална безбедност.

– Американскиот напад ги охрабрува и пошироките активности на терористичката Исламска држава во регионот. Овие напади започнуваат нов круг организиран тероризам, предупреди Шамкани за време на состанокот со ирачкиот министер за надворешни работи Фуад Хусеин.

Шамкани рече дека Иран „ќе се спротивстави на плановите на САД за заживување на тероризмот во регионот“.

Претходно Вашингтон соопшти дека нападите врз позициите на проиранската паравоена група Катаиб Хезболах недалеку од границата со Ирак, се одговор на ракетни напади врз американски цели во Ирак.

Неименуван ирачки официјален претставник рече дека во американски напади еден борец е убиен и четворица ранети. 

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Свет

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Read more

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Read more

Првпат во историјата жена е главен уредник на Reuters

Read more
 

Вести

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Читај повеќе

Судот одреди 30-дневен притвор за Сашо Мијалков

Читај повеќе

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Читај повеќе

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Читај повеќе

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Читај повеќе

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Читај повеќе

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Читај повеќе

Агент за недвижнини оштетил потенцијални купувачи за 32 илјади евра

Читај повеќе

Се појави нов опасен тренд

Читај повеќе