Иранска манекенка во знак на протест во Кан облече фустан: За нашиот народ

Иранската манекенка Махлаха Џабери неодамна присуствуваше на фестивалот во Кан, а за таа прилика реши да испрати порака до својата земја.

Имено, оваа иранска манекенка предизвика бурни реакции со одлуката да дојде на филмскиот фестивал во фустан со декорација во стил на јаже за бесење. Тоа е начин да се изрази протест против егзекуциите на режимот во Иран.

Во долгиот црн фустан на дизајнерката Џила Сабер, оваа 33-годишна манекенка предизвика бројни позитивни и негативни реакции кај луѓето. Она што не можеше да се види во Кан е дека на задниот дел од фустанот има натпис „стоп за смртната казна“.

„Додека се егзекутираат невините Иранци, Махлаха Џабери мислеше дека би било добра идеја да се облече фустан на кој е сошиена јамка, а потоа да сними заводливо видео користејќи ја песната која стана химна на демонстрантите. Апсолутно срамно“, напиша новинарот Јашар Али на својот Twitter профил.

Малку подоцна, манекенката одговори на критиките, велејќи дека сакала да го сврти вниманието на медиумите кон незаконските егзекуции на иранскиот народ, но дека не смеела да дава политички изјави за време на фестивалот, па морала да го сокрие натписот на нејзиниот фустан.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jila Saber (@jilaatelier)

Иранската организација за човекови права со седиште во Норвешка на 19 мај соопшти дека најмалку 90 луѓе биле егзекутирани во Иран од 1 мај и дека Иран продолжува да се соочува со остри санкции од САД, ЕУ и ОН за кршење на човековите права и поради својата нуклеарна програма.

Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Стил

Скриени пораки од изданието на Кејт на Вимблдон: Која е симболиката на фустанот?

Read more

3 чекори како да ги обновите веѓите откако премногу сте ги истенчиле

Read more

Каде треба да го чувате парфемот во лето?

Read more

Внимателно избирајте облека со детали: 5 дезени што прават да изгледате постаро

Read more
 

Магазин

Не можете да заспиете дури и кога сте уморни? Постои решение за овој проблем

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најнеобичните историски артефакти ширум светот?

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 22 до 28 јули: Што го чека вашиот знак?

Читај повеќе

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Читај повеќе

Сицилијанска паста со леблебии, ореви и рукола

Читај повеќе

Високиот крвен притисок често се маскира, кои симптоми го откриваат?

Читај повеќе

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин во фустан во боите на виножитото во ревија создадена со вештачка интелигенција

Читај повеќе

На што треба да внимаваат дијабетичарите за време на летниот одмор?

Читај повеќе