Исплатени 3,2 милјарди денари за обесштетување на депоненти од Еуростандард банка

До денеска се исплатени вкупно 3,2 милјарди денари за обесштетување на депонентите од Еуростандард банка, која е во стечај.

Од Фондот за осигурување на депозити информираа дека тоа е близу 77 проценти од вкупните средства упатени до четирите банки преку кои се врши исплатата на обесштетувањето.

До денес се исплатени и близу 10 милиони денари по основ на обесштетување на наследници на депоненти на Еуростандард банка.

– Обесштетувањето на наследниците според наследни решенија исто така се одвива непречено и исплатата на истите се врши директно преку Фондот за осигурување на депозити. Наследниците ја доставуваат целокупната документација по електронски пат до Фондот, по што Фондот изготвува потврди за обесштетување на депоненти и врши директна исплата на наследниците од сметката на Фондот, се наведува во соопштението од Фондот. 

реклама

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Прељубниците имаат навики кои ги издаваат: Дали сте ги забележале?

Read more

Зависност од порнографија: Кои се симптомите и како точно се лекува?

Read more

Македонија

Мицкоски: Формирање на ковид комисија и што поскоро полициски час

Read more

Дневен ковид биланс: 387 новозаразени и 35 починати

Read more

Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, дијалогот да продолжи

Read more

Ангелов: Ситуацијата е под контола, обезбедувањето на болниците ќе биде превентивно

Read more

Вести

Словенец со години го криел телото на покојната мајка поради пензијата

Читај повеќе

Мицкоски: Формирање на ковид комисија и што поскоро полициски час

Читај повеќе

Гебрејесус: Постои ризик сиромашните да бидат прегазени во стампедото за вакцина

Читај повеќе

Израел годинава извршил 35 напади врз Сирија

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 387 новозаразени и 35 починати

Читај повеќе

Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, дијалогот да продолжи

Читај повеќе

Воздухот во Европа е значително подобрен, но сепак предизвикува многу смртни случаи

Читај повеќе

Ангелов: Ситуацијата е под контола, обезбедувањето на болниците ќе биде превентивно

Читај повеќе

Вакцината против COVID-19 во државава ќе стигне во првите месеци од 2021 година

Читај повеќе