Историска одлука: Ферари донесе прва жена возач во својата академија

Ф1
МИА / КАЈГАНА
/ 23.01.2021 / 11:35

Формула 1 тимот на Ферари соопшти денеска дека ја ангажирал 16-годишната Холанѓанка Маја Вог како прв женски возач во историјата на својата академија.

Вог победи на петдневниот камп за млади таленти во седиштето на Ферари и на тест-патеките во Маранело и Фјорано и сезонава ќе настапува во првенството на Формула 4.

Директорот на Академијата на Ферари, Марко Матаса, изјави дека постигнатиот резултат на холандската тинејџерка е најдобар во историјата на кампот за млади таленти.

– Ова е клучен момент во историјата на Ферари и Академијата, изјави шефот на италијанската Ф1 екипа, Матија Биното. Тој додаде дека доаѓањето во тимот на Вог е јасен показател за настојувањето на Ферари да го направи мотоспортот поинклузивен и порамноправен.

URL

Вог живее во Шпанија, нејзината мајка е Белгијка, а таткото Холанѓанец.

На трките во Формула 1 нема женски натпреварувач уште од 1976 година и покојната Италијанка Лејла Ломбарди.

Тагови
реклама

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Ф1

Мик Шумахер го возеше Jordan 191 - првиот болид на татко му

Read more

Ред Бул ангажираше адвокат да го испита судирот меѓу Верстапен и Хамилтон

Read more

Болидот на Хамилтон продаден за 4,8 милиони фунти

Read more

Хамилтон: Нема зошто да му се извинувам на Верстапен

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Читај повеќе

Шкендија ја прекина соработката со тренерот Ѓока

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ остана без олимписко злато, изгуби од Зверев

Читај повеќе

Хачанов прв финалист на тенискиот олимписки турнир

Читај повеќе

Седлоски по елиминацијата од Санта Клара: Задоволен сум од реваншот

Читај повеќе

Георгиевски: Ветивме медал, донесовме сребро, верувам дека следниот ќе биде златен

Читај повеќе

Пречек на Дејан Георгиевски на плоштадот „Македонија“ (ВО ЖИВО)

Читај повеќе

Мојсовски: Георгиевски освои сребро, но за нас тој е златен

Читај повеќе

Дејан се врати дома: Овој успех не е само за мене, туку за цела Македонија

Читај повеќе