Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Парламентот на Црна Гора денеска го изгласа Законот за животно партнерство со лице од истиот пол.

За усвојување на предлог-законот за истополово партнерство беше потребна поддршка од 41 пратеник, а законот денеска беше изгласан со 42 гласа „ЗА“.

Од организацијата LGBT Forum Progres рекоа дека усвојувањето на законот е историски чекор во борбата за човековите права на примапдниците на ЛГБТИК+ заедницата во Црна Гора.

И организацијата LGBTIQ Socijalni Centar го поздрави усвојувањето на законот и на сите ЛГБТИК+ лица им го честиташе овој историски ден.

„Со усвојување то на законот кој лани не го доби потребниот број гласови, се испишува нова страница во историјата на црногорското ЛГБТИ движење и испратена е јасна порака дека граѓанското мнозинство во Црна Гора стои зад оние кои до денеска беа обесправени и невидливи во очите на законот“, стои во соопштението од LGBT Forum Progres.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Живот

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Read more

Магазин

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Читај повеќе

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Читај повеќе
  • filter

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Читај повеќе