Историски момент: Прв лет со женски екипаж во Саудиска Арабија

Нискобуџетната авиокомпанија flyadeal соопшти дека полетала за Саудиска Арабија со целосно женски екипаж, за прв пат во ултраконзервативната земја, која сака да ја подобри својата репутација.

Летот во четвртокот ги поврза главниот град Ријад и крајбрежниот град Џеда на запад, изјави Имад Искандарани, портпарол на flyadeal. Во седумчлениот екипаж имало само Саудијки, освен пилотката, додаде Искандарани, без да го наведе нејзиното државјанство.

Саудиската управа за цивилно воздухопловство, која ја потврди информацијата од flyadal, подружница на саудиската национална компанија, изрази задоволство од вклученоста на жените во оваа област. Во 2019 година, властите го пријавија првиот лет со жена копилот.

Прекршување на човековите права

По доаѓањето на младиот престолонаследник Мохамед бин Салман, кој беше де факто владетел на монархијата од 2017 година, Саудиска Арабија почна малку да се отвора за правата на жените, на кои тогаш им беше дозволено да возат автомобил.

Иако земјата во која се наоѓаат најсветите места на исламот се отвори за забава, владата на Мохамед бин Салман е придружена со немилосрдни политички ограничувања, па невладините организации редовно предупредуваат за кршење на човековите права.

На почетокот на мај, Саудиска Арабија го објави својот план да стане светски центар на воздушен транспорт и тројно да го зголеми годишниот сообраќај за да достигне 330 милиони патници до крајот на деценијата.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Свет

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Read more

Медведев: Секој упад на Крим ќе се смета за објава на војна против Русија

Read more

46 мртви мигранти најдени во камионска приколка во Сан Антонио

Read more

Усвоени измените со кои трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Read more
 

Вести

Газпром продолжува да испорачува гас за јужните европски земји преку „Турски поток“

Читај повеќе

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Читај повеќе

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Читај повеќе

Медведев: Секој упад на Крим ќе се смета за објава на војна против Русија

Читај повеќе
  • play_arrow

46 мртви мигранти најдени во камионска приколка во Сан Антонио

Читај повеќе

Сончево и топло, попладне појава на пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Усвоени измените со кои трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Читај повеќе
  • play_arrow

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Читај повеќе

Одмазда за Калининград: Литванија изложена на голем сајбер напад од Русија

Читај повеќе