Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Млечното чоколадо е познато по својата висока содржина на шеќер и содржина на маснотии. Сепак, истражувачите од Биргам и Бостон, САД, ги разгледаа придобивките од вклучувањето на чоколадото во исхраната.

Тие следеле 19 жени во менопауза.

За да се тестира дали чоколадото може да помогне при слабеење, секоја жена јадела 100 грама млечно чоколадо во рок од еден час од будењето или во рок од еден час пред легнувањето. Експертите потоа споредиле колку слатката храна ги дебели жените што јаделе чоколадо и оние кои не јаделе.

Консумирањето чоколадо наутро или навечер не покажа разлика во тежината кај жените, откриле истражувачите. Тие исто така објаснија дека чоколадото може да влијае на гладот ​​и апетитот, како и на сонот.

Јадењето чоколадо наутро може да биде корисно во согорувањето на маснотиите и може да ја намали количината на шеќер во крвта, велат истражувачите. Што се однесува до јадењето чоколадо навечер, тие рекоа дека оваа навика може да го промени метаболизмот и да доведе до подобар сон.

Истражувањето траело 14 дена, а истражувачите велат дека на жените им е дозволено да јадат каква било друга храна освен чоколадо. Две недели можеле да јадат само млечно чоколадо, но и други слатки.

Резултатите покажуваат дека жените кои јадат чоколадо биле помалку гладни и имале помала желба за слатка храна од оние кои не јаделе чоколадо, особено кога јаделе навечер. 

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Здравје

Студија: Вакцинираните трудници ги пренесуваат антителата на бебињата

Read more

Најчести митови за контрацепција што се опасни по здравјето

Read more

Мастите не дебелеат, „виновни“ се шеќерите

Read more

Митови и вистини за зелениот лиснат зеленчук

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе