Истражување: COVID-19 е болест на крвните садови, не е респираторна инфекција

Научници од американскиот Универзитет Сан Диего тврдат дека имаат докази за тоа дека COVID-19 не е респираторна, туку васкуларна болест.

Ова би можело да ги објасни крвните згрутчувања кај некои ковид пациенти и симптомите како „ковид стапала“ кои не се класичен симптом на респираторни болести.

Студијата е објавена во Circulation Research и прецизно објаснува како вирусот ги оштетува клетките на васкуларниот систем. Веќе е познато дека покрај разните симптоми, меѓу кои се и респираторните, постојат и кардиоваскуларни проблеми коишто го погодуваат организмот.

Тимот што работеше на студијата покажа како вирусот го напаѓа васкуларниот систем или крвотокот.

Протеинот С во вирусот или шилестиот протеин кој ја формира круната, го напаѓа рецепторот ACE2, оштетувајќи ги митохондриите кои ги напаѓаат клетките и ги оштетуваат ендотелата кои ги поставуваат крвните садови.

Научниците и претходно го набљудуваа ова, но досега не се знаеше точниот механизам и улогата на С протеинот.

Ефектите на респираторниот систем се последица на воспаление на васкуларното ткиво во белите дробови, тврдат научниците.

„Многу луѓе мислат дека ова е респираторна болест, но не е. Тоа би можело да објасни зошто многу луѓе доживуваат мозочен удар и зошто некои имаат проблеми во останатите делови во телото. Заедничко им е тоа што има васкуларна подлога“, вели професорот Ури Манор, асистент во студијата.

Тагови
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Здравје

Научно докажано: Боењето и цртањето ги намалуваат стресот и анксиозноста

Read more

Како учењето на странски јазици влијае врз развојот на мозокот кај децата?

Read more

Најголемите митови за автофагија

Read more

Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Read more
 

Магазин

Идеја за десерт: Павлова торта

Читај повеќе
  • filter

Пентхаус во Мајами е најскапата недвижност платена со криптовалута

Читај повеќе
  • play_arrow

Дупка „проголта“ паркиран автомобил во Индија

Читај повеќе

Научно докажано: Боењето и цртањето ги намалуваат стресот и анксиозноста

Читај повеќе
  • play_arrow

Поради убавата насмевка го сметаат за најзгодниот учител во Австралија

Читај повеќе

Секс ситуации во кои жените најмногу грешат

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Читај повеќе

Како учењето на странски јазици влијае врз развојот на мозокот кај децата?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најчесто се вљубуваат во погрешни личности

Читај повеќе