Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Родителите кои се премногу строги со нивните деца и ги контролираат на секој чекор можеби не се свесни дека им нанесуваат голема штета.

Американските истражувачи од Универзитетот во Вирџинија открија дека децата кои живеат со строги родители имаат тешкотии во развојот, проблеми со учењето, но имаат проблеми и во односот со другите луѓе во секојдневниот живот.

Студијата покажува дека децата кои живеат со строги родители имаат проблеми и тешко се снаоѓаат и во љубовните врски.

Истражувачите го следеле однесување на 184 млади лица на возраст од 13 до 32 години. Половина од нив биле мажи, а половина биле жени.

Коавторот на истражувањето, професорот Џозеф Ален заклучил дека иако родителите сметаат дека со строгиот начин на воспитување ќе направат добри луѓе од нивните деца, овој начин на воспитување всушност може да има бројни негативни последици врз личноста на детето.

реклама

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Живот

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Read more

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Read more

Арнолд Шварценегер стана дедо

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Магазин

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Читај повеќе

Роботи помагаат во изградба на брана во Јапонија

Читај повеќе
  • filter

Најпознатиот полициски мачор замина во пензија

Читај повеќе

Не е до оргазмот: Зошто сексот нѐ прави среќни?

Читај повеќе

Неверојатна трансформација на 74 години: Ако можам јас, можете и вие

Читај повеќе

Руската вакцина против коронавирусот ќе штити до две години

Читај повеќе

Микробиолог: Вирусот подолго се задржува на ракавиците отколку на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет утрински навики со кои побрзо ќе слабеете

Читај повеќе