Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Резултати од клиничко испитување упатуваат на тоа дека коктел од антитела развиен од компанијата Regeneron може да се користи како превентива и да овозможи силна заштита во намалувањето од ризик од симптоматска инфекција со COVID-19 кога се дава на луѓе кои живеат во домаќинство во кое постои заразен човек.

Истражувањето покажало дека REGN-COV ги штити луѓето во исто домаќинство по изложување на SARS-CoV-2. Компанијата Regeneron најави дека ќе побара одобрение од американското регулаторно тело.

Во првата недела, заштитата од симптоматска инфекција изнесувала 72%, а потоа дури 93%, покажаа резултатите од истражувањето.

Примената на лекот го намалила севкупниот ризик од влошување на симптоматскиот COVID-19 за 31%, односно за дури 76% во третиот ден од неговата примена.

Лекот би можел да стане втора одбранбена линија од болеста за сите оние коишто не се заштитени со вакцинација. Овие резултати се нов доказ дека ваквите лабораториски лекови не само што спречуваат најлош исход од болеста кога ќе се применат доволно рано, туку придонесуваат поединецот да не се разболи.

Ваквите лекови би можеле да дадат нов начин на заштита кај невакцинираните луѓе од високоризичната група или кај оние кои не реагираат добро на вакцини, како на пример кај луѓе кои се на терапија што го ослабува нивниот имунолошки систем.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Здравје

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете јајца?

Read more

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе