Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Генетската верзија на новиот коронавирус што предизвикува COVID-19 и е распространет низ целиот свет, во лабораторија се покажа поспособна да инфицира човечки клетки од оригиналната форма што се појави во Кина, покажува најновото истражување објавено во списанието Cell.

Истражувањето спроведено во лабораторија сугерира дека мутацијата може полесно да се пренесува меѓу луѓето за разлика од претходната варијанта, но сѐ уште не е докажано.

– Мислам дека податоците покажуваат дека постои мутација што овозможува вирусот подобро да се размножува и може да биде придружена од поголема концентрација на вирусот, изјави Ентони Фаучи, главниот американски инфектолог, кој не беше вклучен во истражувањето.

Фаучи додаде дека нема информација дали состојбата на заразеното лице е полоша или не, само се чини дека вирусот успешно се репродуцира и може лесно да се пренесе, но тоа треба да се потврди.

Научниците од лабораторијата во Лос Аламос во Ново Мексико и Универзитетот Дјук во Северна Каролина заедно со Универзитетот Шефилд анализираа примероци објавени од GISAID, светски извор на секвенција на геноми.

Истражувањата утврдија дека сегашната варијанта D614G има мала, но моќна промена во протеините, што се издига од површината на вирусот и користи да се пробие и да ја зарази човечката клетка.

Во април, научниците ги објавија првите наоди на веб-страницата bioRxiv, но беа критикувани бидејќи немаа докази дека мутацијата е одговорна за доминација на таа варијанта во светот затоа што може да биде резултат на други фактори или обична случајност.

Научниците спроведоа ново истражување, во кое анализираа податоци на 999 британски пациенти хоспитализирани поради COVID-19 и откриле дека оние со новата верзија на вирусот имаат поголема концентрација на вирусни честички во организмот, но тежината на нивната болест не била различна.

Лабораториските експерименти покажаа дека оваа верзија има три до шест пати поголема способност да зарази човечка клетка.

Според претходните сознанија, иако варијантата на вирусот што сега циркулира е позаразна, може, но не мора, полесно да се пренесува кај луѓето.

Вирологот Нејтан Грубауг од универзитетот Јејл, кој не учествуваше во студијата, истакна дека ширењето на новата генетска варијанта, „по природна селекција или со обична шанса“, значи дека оваа варијанта сега е причина за пандемијата.

Тој проценува дека истражувањата допрва треба да утврдат дали оваа нова варијанта ќе влијае на развојот на вакцини и лекови и посочува дека не очекува D614G да предизвика промени во мерките за ограничување на ширењето на вирусот или да предизвика посериозна состојба кај заразените.

– Интересно е откритието што може да зафати милиони луѓе, но сѐ уште не го знаеме целосниот обем или неговото влијание, додава Грубауг.

Тагови
реклама

Денот кога диносаурусите изумреа, објаснет до детали

Read more

Пет причини зошто жените изневеруваат

Read more

Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Read more

Актерката Силвија Стојановска доби затворска казна за транспорт на кокаин

Read more

Наука

Марс е аут, нов хит е Венера: Што ќе бара НАСА на втората планета од Сонцето?

Read more

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Read more

Конечно решена мистеријата за поларната светлина

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Време на промени: Дали ви се допаѓа дизајнот за Windows 11?

Читај повеќе
  • filter

Honor ги претстави лаптопите MagicBook X 14 и X 15

Читај повеќе

Хабл сними моќна фотографија од необична галаксија

Читај повеќе

Петиција: Не му дозволувајте на Безос да се врати на Земјата

Читај повеќе

Hyundai ќе има летачки автомобили до 2025 година

Читај повеќе

Xiaomi го подготвува новиот смартфон на преклоп

Читај повеќе

Марс е аут, нов хит е Венера: Што ќе бара НАСА на втората планета од Сонцето?

Читај повеќе

Првите B-21 американски бомбардери речиси подготвени за лет

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот OnePlus Nord CE 5G

Читај повеќе