Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Можеби на прв поглед звучи невозможна идејата за изневерување во текот на одреден карантин и рестриктивни мерки, но најново истражување покажа дека ниту оваа ситуација не ги спречи луѓето да изневеруваат.

Интернет страницата Dating.com спроведе анкета на 2.000 испитаници кои требаше да одговорат на прашањето дали биле изневерени од март до денес. Резултатот е изненадување за сите, дури 55 проценти одговориле потврдно. Од нив, 45 проценти од изневерените се жени и само 15 проценти мажи.

Причините за неверство не се баш некое изненадување, една третина рекле дека се изневерени бидејќи партнерот повторно се зближил со поранешната партнерка, а 20 проценти рекле дека истата работа се случила со некоја нова личност.

Марија Саливан од dating.com вели дека карантинот бил одличен тест за сите парови, некои го подобриле и зацврстиле односот подобро запознавајќи се еден со друг, а други сфатиле дека едноставно не им е судено да бидат заедно.

Истражувањата покажаа дека многумина се свртиле токму кон апликациите и страниците за запознавање луѓе во текот на овој тежок период, пренесе Insider.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Вежбање со танц со Памела

Read more

Мексико Сити тоне по 10 сантиметри годишно поради подземното езеро

Read more

Живот

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Read more

Трите хороскопски знаци кои со годините стануваат сè поубави

Read more

Седум причини зошто луѓето родени во мај се посебни

Read more

Производи за вашиот дом и градина со попусти до -30%

Read more
 

Магазин

Која храна ги ублажува менструалните болки?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Читај повеќе

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе