Истражување: Секое осмо лице заразено со Ковид има долготрајни симптоми

Еден од осум луѓе кои страдаат од коронавирус развива барем еден симптом на долгорочен ковид, според едно од најобемните студии досега.

Со повеќе од половина милијарда случаи на коронавирус регистрирани ширум светот од почетокот на пандемијата, расте загриженоста за долготрајните симптоми на ковид.

Сепак, речиси ниту едно од постојните истражувања не ги споредило луѓето кои долго време боледуваат од Ковид со луѓе кои никогаш не биле заразени, па можно е некои од здравствените проблеми да не се предизвикани од вирусот. Како дел од новата студија објавена во медицинското списание The Lancet, повеќе од 76.400 возрасни лица во Холандија пополниле онлајн прашалник за 23 вообичаени долгорочни симптоми на ковид.

Помеѓу март 2020 година и август 2021 година, секој учесник го пополнил прашалникот 24 пати. Во овој период, повеќе од 4.200 од нив - 5,5 проценти - пријавиле дека имаат Ковид. Од оние со Ковид, повеќе од 21 процент имале барем еден нов или сериозно влошен симптом три до пет месеци откако се заразиле.

Сепак, скоро девет проценти од испитаниците од контролната група кои немале Ковид пријавиле слично зголемување. Ова сугерира дека 12,7 отсто од оние кои имале Ковид - околу еден од осум луѓе - страдале од долгорочни симптоми, се вели во студијата.

Истражувањето, исто така, забележа симптоми пред и по инфекцијата со Ковид, што им овозможи на истражувачите дополнително да утврдат што е поврзано со вирусот. Утврдено е дека вообичаените долгорочни симптоми на Ковид вклучуваат болка во градите, отежнато дишење, болки во мускулите, губење на вкус и мирис и општ замор.

„Голем напредок“

Еден од авторите на студијата, Аранка Балеринг од Универзитетот во Гронинген во Холандија, рече дека продолжениот ковид е „итен проблем со зголемување на човечките жртви“.

„Со гледање на симптомите кај незаразена контролна група и кај поединци пред и по инфекцијата со SARS-CoV-2, можеме да ги објасниме симптомите кои можеби произлегле од здравствените аспекти на пандемијата на незаразни болести, како што е стресот предизвикан од ограничувањата и неизвесноста“рече таа.

Авторите на студијата рекоа дека истражувањето е ограничено затоа што не ги опфаќа подоцнежните варијанти како што се делта и омикрон и не собира информации за некои симптоми, како што е маглата во мозокот, кои оттогаш се сметаат за вообичаен знак за долгорочен ковид.

Вториот автор на студијата, Џудит Росмален, рече дека „идните истражувања треба да вклучуваат симптоми на ментално здравје“ како депресија и анксиозност, како и аспекти како што се магла во мозокот, несоница и чувство на замор дури и по мал напор.

Кристофер Брајтлинг и Рејчел Еванс, експерти од Универзитетот во Лестер во Обединетото Кралство кои не беа вклучени во студијата, рекоа дека тоа е „голем напредок“ во однос на претходното долгорочно истражување на Ковид, бидејќи вклучуваше неинфицирана контролна група.

„Охрабрувачки, податоците од други студии“ сугерираат дека има помала стапка на долгорочен ковид кај луѓето кои биле вакцинирани или биле заразени со варијантата омикрон, забележаа тие во сродниот коментар во The Lancet.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Здравје

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Read more

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Read more

Млечни производи кои го намалуваат ризикот од дијабетес

Read more

Зошто некои идни татковци чувствуваат симптоми на бременост?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе