ЦЕВ ЕУРО 2021

Италија ја победи Словенија во финалето на Европското првенство во одбојка

Во финалето на Европското првенство во одбојка одиграно синоќа во Катовице, репрезентацијата на Италија ја совлада селекцијата на Словенија со 3:2. Резултатот по сетови гласеше 22:25, 25:20, 20:25, 25:20 и 15:11.

Ова е прв трофеј од еврошампионатите за „Аѕурите“ по 16 години, и вкупно седма титула.

Италијанците триумфираа шест пати помеѓу 1989 и 2005 година. Покрај тоа, во нивната колекција медали имаат и 4 сребрени и 3 бронзени.

Капитенот на Италија, Симоне Џанели беше прогласен за најкорисен играч на турнирот.

Словенија мораше повторно да се задоволи со среброто, откако го стори тоа во 2015 и 2019 година.

Во натпреварот за 3. место на 32. Европско првенство кое се играше во четири држави, домаќинот на завршницата Полска ја победи Србија.

URL
Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Останати спортови

Мекгрегор објави навреди кон Хабиб, па го избриша твитот

Read more

Приведен сопругот на убиената атлетичарка Тироп

Read more

Мекгрегор објави фотографија со џоинт: Побогат сум од цел УФЦ

Read more

Каратистите на „Макпетрол“ освоија седум медали на престижниот „Кроација опен“

Read more
 

Спорт

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Читај повеќе

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе