Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Италија од 1 февруари ќе ги олесни ограничувањата за сите патници од Европската Унија, објави вчера италијанското Министерство за здравство.

Министерот за здравство Роберто Сперанца потпиша одлука со која се бара од патниците од ЕУ да влезат во Италија да имаат сертификат со кој се докажува дека или биле вакцинирани против коронавирусот, се заразиле со него или да покажат негативен ковид тест.

Италија на 14 декември воведе правило според кое сите посетители од ЕУ мора да имаат негативен тест за коронавирус поради страв од ширење на омикрон варијантата на вирусот.

Италија соопшти 167.206 нови инфекции вчера, од 186.740 претходниот ден. Бројот на починати се намали на 426 од 468.

реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Свет

Полскиот претседател Дуда: Слободниот свет го носи лицето на Украина

Read more

Пожар на траект на Филипините, најмалку седум загинати

Read more

Русија предупредува: Артикот може да стане бојно поле

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more
 

Вести

Полскиот претседател Дуда: Слободниот свет го носи лицето на Украина

Читај повеќе
  • filter

Пожар на траект на Филипините, најмалку седум загинати

Читај повеќе

Русија предупредува: Артикот може да стане бојно поле

Читај повеќе

Сончево и топло, попладне нестабилно со дожд, грмежи и ветер

Читај повеќе

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Читај повеќе

Водителките во Авганистан сепак ги покрија лицата

Читај повеќе

Бектеши: Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и во недела

Читај повеќе

Уапсени 12 лица и најдена дрога при контрола на угостителски објекти во Скопје

Читај повеќе

Волстрит паѓа седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

Читај повеќе