ЕВРОВИЗИЈА 2021 АМСТЕРДАМ

Италија со „Zitti e buoni“ победи на Евровизија

Синоќа се одржа 65-тото издание на европскиот музички натпревар каде победата ја однесе италијанскиот рок бенд „Måneskin“.

На второто место се пласираше Франција, додека трета заврши Швајцарија. За Италија ова е трета победа, а прва по 1990 година и Тото Кутуњо со фамозната „Insieme: 1992“.

Претставниците на Србија, кој важеа за најголем фаворит од Балканот, се пласираа дури на 15. мести. Групата „Hurricane“ со песната „Loco Loco“ освои 102 бода.

Remote video URL

На последното место заврши Обединетото Кралство без ниту еден освоен бод. Не се прославија ниту претставниците на Германија (3 бода) и Шпанија (6), додека домаќинот Холандија освои само 11 бодови.

Името на бендот кој победи оваа година, „Måneskin“, на дански јазик значи „Месечина“, а бендот го сочинуваат главниот вокал Дамјано Давид, бесистката Викториа Де Анџелис, гитаристот Томас Раџи и тапанарот Етан Торкио. Освоија вкупно 524 бодови (318 од публиката и 206 од жирито). Италија од почеток беше фаворит кај одложувалниците.

Бендот стана популарен во Италија откако го освоија второто место на 11. издание на италијанскиот „X Factor“ во 2017 година. Членовите на бендот се запознале така што посетувале исто средно училиште.

Името на бендот го одбрале кога пребало да се пријават на еден локален музички натпревар за новосоздадени бендови. Басистката Викториа е половина Данкиња, па останатите ја замолиле да размисли за некои дански зборови како предлог за име. Така, потоа сите се согласиле за зборот Måneskin (Монескин).

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Музика

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

„Easy On Me“: Слушнете ја новата песна на Адел

Read more

Новиот албум на Адел доаѓа во ноември

Read more

Македонски „Бастион“ во репортажа на Guardian за југословенската поп музика од 80-тите

Read more
 

Сцена

Гледањето хорор филмови ги ублажува симптомите на стрес и анксиозност

Читај повеќе
  • filter

16 октомври 2007, загина Тоше Проески

Читај повеќе

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Читај повеќе
  • play_arrow

Рекламниот спот за „Зоки Поки“ на РТС

Читај повеќе
  • filter

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Читај повеќе
  • play_arrow

„Easy On Me“: Слушнете ја новата песна на Адел

Читај повеќе

Бил Козби се соочува со нова тужба за силување

Читај повеќе

Тони Колет и Моника Белучи во комедија за мафијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за хоророт „The Black Phone“

Читај повеќе