Италија забрани влез за државјаните на Србија, Косово и Црна Гора

Италија ги додаде Србија, Црна Гора и Косово на листата на држави кои имаат забрана за влез на нејзина територија.

„Ја потпишав наредбата Србија, Црна Гора и Косово да бидат додадени на листата на ризични земји. Забранет е влез и транзит за оние кои останале на тие територии во последните 14 дена“, изјави министерот за здравство на Италија, Роберто Сперанца.

Поради драстично зголемениот број на заразени со коронавирус во Србија, оваа држава се најде на листата.

Тој додаде дека светот се соочува со најтешката фаза од пандемијата и дека е потребна максимална претпазливост.

Италија претходно го забрани влезот за 13 држави, меѓу кои и за Северна Македонија и БиХ.

реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Регион

Грција од утре го укинува задолжителното носење маски на отворено

Read more

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Read more

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Read more

Масовна ревакцинација на Македонци во Србија

Read more
 

Вести

Пандев до Ангеловски: Шефе, благодарам е малку, го сплоти цел македонски народ

Читај повеќе

Лидерите на ЕУ поделени околу можниот состанок меѓу Унијата и Путин

Читај повеќе

Приведени четири лица од Стајковци, нападнале вработен на бензинска станица

Читај повеќе

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Читај повеќе

Џафери ќе ги распише локалните избори на на крајот на јули или почетокот на август

Читај повеќе

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Читај повеќе

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Читај повеќе

Утре без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Илинден

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Читај повеќе