Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Италијанското дизајнерско студио Italdesign го претстави новиот концепт наречен Quintessenza. Станува збор за футуристички GT концепт кој лесно може да се трансформира во пикап.

Познатата италијанска дизајнерска куќа Italdesign, основана од познатиот Џорџето Џуџаро, претстави нов концепт. Наречен Quintessenza, ова е GT што може да се претвори во пикап со отстранување на задниот дел на покривот.

Новиот концепт носи дизајн кој ги комбинира спортскиот и динамичниот карактер на GT со робусниот карактер на пик-ап камионетот, кој е особено видлив благодарение на извајаното аеродинамично тело и високиот клиренс.

Италијанскиот концепт е многу долг по димензии, благодарение на долгото меѓуоскино растојание од 3,2 метри. За да добиете идеја за големината на овој концепт XXL, земете го предвид фактот дека Quintessenza е дури и подолга од Ford F-150, иако во најкратката верзија.

Други надворешни работи вклучуваат црно обоени разгорени браници, 24-инчни аеро тркала и заден покрив кој може да се отстрани за да може автомобилот да се претвори во пикап.

Исто така, вратите се отвораат во стилот на Lamborghini, задниот капак се отвора преку електрична брава, а растојанието од подлогата може да се прилагоди од 20 до 28 сантиметри.

Внатрешноста е минималистички дизајнирана со површини со функција на допир, а гломазното ветробранско стакло кое се протега до таванот создава впечаток на многу воздушен патнички простор. Дури и централната конзола има контроли со функција на допир.

Што е посебно за овој концепт? Задните пар седишта може да се ротираат за 180 степени за да им се овозможи на патниците поглед наназад. Централната конзола е исто така лизгачка, а има и мини бар со простор за шише вино и две чаши.

Од техничка страна, концептот Quintessenza го придвижуваат три електромотори, еден напред и два на задните пар тркала, кои развиваат вкупно 777 коњски сили. Така, концептот може да достигне стотка за помалку од три секунди. Моторите се напојуваат од батерија со капацитет од 150 kWh. Italdesign не даде повеќе технички детали за овој концепт, ниту за какви цели е развиен.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Концепти

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Read more

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more
 

Автомобили

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе