Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Репрезентацијата на Италија се искачи на светскиот трон откако нивните десерти добија најмногу поени од жири комисијата.

Готвачите Лоренцо Пука, Масимо Пика и Андреа Рестуча ѝ донесоа на Италија уште една титула светски шампион откако на Мундијалот кој се одржа во рамките на Саемот за угостителство во Лион триумфираа пред составите на Јапонија и Франција.

Италијанците победија со своите специјалитети чоколаден десерт, торта од сладолед и десерт за послужување во ресторан. Во категоријата сценографија направија скулптура од шеќер висока 165 сантиметри и чоколадни гранки.

Новитет на овогодинешното првенство е категоријата десерт за послужување во ресторан каде слатките мора да бидат токму онакви какви што би се послужиле во ресторан.

Специјално стручно жири ги пробуваше и оценуваше слатките по вкус и изглед, а во состав Себастјан Воксион, Брендон Дихан, Жорди Рока, Еунџи Ли, Џузепе Амато, Глен Вил, Сан Хон и Доминик Крен.

Италијанската репрезентација на чело со селекторот Алесандро Далмасо имаше на располагање 10 часа за да ги изработи слатките. Секој член на репрезентацијата беше задолжен за одреден дел од композицијата.

Десерт за споделување: Слика лево - Внимателно избрани најдобрите суровини и со нивна употреба да се добие комплексен ароматичен букет создаден со спојување на зрна какао и ванила и комбинација од Тароко портокали од Сицилија и егзотично овошје.

Замрзнат десерт: Средна слика - Содржи многу овошје, од егзотични до црвени плодови, завиткано во деликатна прегратка од бадеми и ванила.

Ресторански десерт: Слика десно - Создадоа десерт во чинија додавајќи мед и благодарение на неговиот сладок вкус се обидоа да го вратат жирито во нивното детство, проектирајќи го во иднината преку иновативни техники за подготовка.

На крајот Италија собра 7.744 поени и го освои пехарот, додека втора заврши Јапонија со 7.440 поени, а трета Франција со 7.364.

Конечен пласман на сите 11 учесници:

 1. Италија 7.744
 2. Јапонија 7.440
 3. Франција 7.364
 4. Обединето Кралство 6.676
 5. Швајцарија 6.552
 6. Чиле 5.444
 7. Јужна Кореја 5.368
 8. Мексико 5.024
 9. Русија 4.948
 10. Алжир 4.360
 11. Египет 3.856
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Рецепти

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Read more

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Read more

Веројатно и вие грешите: Овие намирници ТРЕБА да се чуваат во фрижидер

Read more

Идеја за брз ручек: Запечени тиквички со праз

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
 • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
 • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе