Италијански боксер величеше нацизам во рингот

Со бројни тетоважи од нацистички и фашистички симболи на телото, боксер се бореше во ринг и стана главна тема во Италија.

Бокс натпревар од супер-лесна категорија кој во саботата вечер се одржа во Трст ја потресе Италија поради тетоважите на едниот боксер, оној домашниот. Микеле Броли боксуваше против Мароканецот Хасан Нурдин и иако го загуби натпреварот токму тој е во центарот на вниманието.

Имено, 28-годишниот Броли во рингот влезе со куп тетоважи на неговото тело, но убав поглед на деталите откри шокантни пораки: нацистички и фашистички симболи.

Италијанецот на своето тело меѓу бројните тетоважи има и знаме со ознаката SS на злогласната нацистичка специјална единица Шуцштафел (Schutzstaffel - скратено SS), како и бројот 88 кој кај белите супремасисти го означува нацистичкиот поздрав „Хајл Хитлер“ (Х е осма буква во германската азбука).

Згора на тоа, Броли има и тетоважи од скинхед група, како и симбол на тотенкопс паравоената единица која ги контролирала концентрационите логори во нацистичка Германија.

Борбата беше во живо пренесувана онлајн од страна на La Gazzetta dello Sport, а се вели дека пред почетокот тој од својот агол упатил нацистички поздрав со раката исправена напред.

„Се згрозив кога ги видов нацистичките тетоважи на телото на Броли. Покрај тоа, тој и неговата екипа се поздравуваа со римскиот поздрав (испружената рака прифатена од Хитлер и Мусолини всушност датира од антички Рим и во Италија сѐ уште ја нарекуваат римски поздрав, заб. на прев.). За нив тоа е нормално, за мене не е. Морам да напоменам дека Броли со мене цело време беше учтив, пред и по борбата. На крајот ми ја честита победата“, вели противникот на Броли и победник на борбата, Нурдин.

URL

Во Италија постои закон со кој секаква манифестација на фашизам и нацизам се забранети, а секоја личност која на било каков начин ќе се обиде да ги оживее би можела да се соочи и со казна затвор до две години.

Отворена е истрага како Италијанската боксерска федерација му дозволила на Броли да се натпреварува со такви тетоважи.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Останати спортови

Мекгрегор објави навреди кон Хабиб, па го избриша твитот

Read more

Приведен сопругот на убиената атлетичарка Тироп

Read more

Мекгрегор објави фотографија со џоинт: Побогат сум од цел УФЦ

Read more

Каратистите на „Макпетрол“ освоија седум медали на престижниот „Кроација опен“

Read more
 

Спорт

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Читај повеќе

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе