Италијански фудбалер позитивен на корона вирусот

Играч на третолигашот Пјанезе е првиот фудбалер заразен со корона вирусот кој во Европа најголем замав зема токму во Италија.

Фудбалерот, чие име не е обелоденето, се разболел во саботата и наредниот ден не играл на гостувањето кај Јувентус У23 кој неговиот тим го загуби со 1:0. Но, играчот претходно тренирал со соиграчите, а присуствувал и на тимскиот ручек. Ноќеска бил тестиран за Covid-19, а резултатите покажале дека е позитивен.

Денеска играчот бил пренесен во поликлиниката Ле Скоте во Сиена каде ќе биде лекуван, додека тренингот на тимот е откажан поради мерки на претпазливост. Состојбата му е стабилна и играчот ќе оздрави целосно, но проблемот е дали и некој друг се заразил од него.

Пјанезе е од малото гратче Пјанкастањајо кое брои 4.200 жители и се наоѓа во јужниот дел на Тоскана. Се натпреварува во Серија Чи група А каде моментално е претпоследен. Заразениот играч е од соседното гратче Абадија Сан Салваторе.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Фудбал

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Read more

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Read more

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Read more

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе