Итно предупредување за корисниците на iPhone по нов сајбер напад

Apple издаде итно предупредување до сите што имаат iPhone, откако техничките експерти открија нов сајбер напад врз корисници на профили на технолошкиот гигант.

Измамниците користат СМС техники за фишинг за да испратат порака со тврдење дека е од Apple, која ги повикува корисниците да посетат линк за „важно барање“ за iCloud, објави Mirror.

Symantec го откри нападот претходно овој месец, предупредувајќи дека испраќањето линк води до лажни сајтови кои имаат за цел да ги измамат луѓето да внесат информации за нивната сметка на Apple.

Apple има имплементирано политики за напади слични на овој, повикувајќи ги корисниците на iPhone да користат двофакторна автентикација која бара лозинка и шестцифрен код за потврда за пристап до нивната сметка од друг уред.

Технолошкиот гигант објави на својата страница за поддршка на клиентите дека измамниците може да побараат и од корисниците на iPhone да ги оневозможат безбедносните функции како што се автентикација со два фактори или заштита од кражба на уреди.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Вести

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Read more

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Read more

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Read more

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Read more
 

Гик

  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе