Ивановски и Кираџиева победници на второто издание на „Трка на поезијата“

Балканскиот шампион во полумаратон Дарио Ивановски во машка и Билјана Кираџиева во женска конкуренција се победници на 10 километарската трка на манифестацијата „Трка на поезијата“ што денеска се одржа во Струга во организација на здружението „Спортски мостови“.

Втори на целта беа Атанас Анчевски и Билјана Ристиќ, додека третото место во оваа категорија им припадна на Димитар Петровски и Весна Кираџиева.

На петкилометарската трка најбрз од мажите беше Кристијан Наумовски, а во женска конкуренција Мери Шешо. Второто место им припадна на Григоријан Никовски и Билјана Сивева а трети беа Стојче Петровски и Бојана Наумовска.

На втората „Трка на поезијата“, како што информира Мими Стојаноска, дел од организацискиот одбор, учество земале над 1.000 тркачи. Спорд неа, успешно се реализирала и Детската трка во која учествувале околу 120 дечиња.

– Успешно заврши второто издание на „Трка на поезијата“ во Струга. Во градот на поезијата учество зедоа над 1 000 тркачи. Се надевам сите пријавени уживаа во трката и сосебе ќе понесат еден историски незаборавен спортски момент од Струга, истакна Стојаноска.

На атлетската манифестација учествуваа голем број професионалци, но и рекреативци од државата и регионот.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Останати спортови

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Read more

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Read more

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Read more

Развиорено македонското знаме на Медитеранските игри во Алжир

Read more
 

Спорт

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Читај повеќе

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Читај повеќе

Формула 1 има намера да се префрли на еколошко гориво во 2026 година

Читај повеќе

Луди шпекулации од Чизмата: Нејмар во Јунајтед, Роналдо во Рома

Читај повеќе

Почна најчудниот Вимблдон досега: Ѓоковиќ и Надал повторно фаворити, се враќа Серена

Читај повеќе