Ивановски на ЕП постави нов државен рекорд во полумаратон

Македонскиот атлетичар на долги патеки, Дарио Ивановски, постави нов национален рекорд во полумаратон на Европското првенство кое се одржува во италијанската престолнина.

Полумаратонот во Рим, Ивановски го заврши со време од 1:04.01 часа, што е за 44 секунди подбро од неговиот претходен рекорд.

Трката Ивановски ја заврши на 29. место во конкуренција на 64 натпреварувачи.

Златниот медал, со нов рекорд на европските првенства (1:01.03 часа) го освои домашниот натпреварувач, Јеманеберхан Крипа. Тој во драматичен финиш за една секунда го победи сонародникот Пјетро Рива,а трет беше Германецот Аманал Петрос со 4 секунди послаб резултат од победникот.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Останати спортови

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Read more

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Read more

Погачар трет пат во кариерата победи на Тур де Франс

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе