Ивановски поразен на чекор до финалето во Монастир

Филип Здравески
/ 04.02.2023 / 13:45

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски, не успеа да стигне до второто финале на турнирите во Тунис губејќи од Италијанецот Федерико Јанаконе.

Младиот 18-годишен Ивановски првиот сет го изгуби убедливо со 6-2, а во вториот имаше шанси да се врати, но за жал не успеа. Во последниот гем при резултат од 5-4 за противникот, на свој сервис Калин имаше 40-30 и гем топка за да изедначи, но противникот го спречи и го освои гемот за победа.

Рангиран на 534. место на АТП ранг-листата, Калин загуби од речиси 100 места послабо рангираниот Италијанец, кој се наоѓа на 626. место. Јанаконе во финалеѕо ќе игра против Гркот Стефанос Сакеларидис.

Ивановски на М15 фјучрсот во Монастир, Тунис, преходно со по 2:0 ги елиминираше Ендрју Роџерс (САД), Олаф Пјечковски (Полска) и Артур Букје (Франција), сите со послаб рејтинг.

Калин минатиот викенд играше финале на уште еден турнир во Тунис, исто така во Монастир, каде со 2:1 по сетови загуби од домашниот тенисер Моез Ешарги.

реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Тенис

Ѓоковиќ: Штета, но не се каам што не можев да играм во САД

Read more

Мартина Навратилова го победи ракот на грлото и дојката

Read more

Надал првпат по 18 години не е меѓу првите десет тенисери во светот

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе