Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Електричниот автомобил Aviar R67 доаѓа од Русија.

Како што најави руската компанија Aviar Motors уште во 2018 година, доаѓа електричниот модел кој ќе биде електрифицирана верзија на Ford Mustang Setback.

Од досега достапните фотографии може да се види дека естетиката е во ретро фазон, а погонот е современ – електричен. Автомобилот ќе ја користи истата платформа како Tesla Model S, како и батерии на Tesla од 100 kWh и два електромотори од 840 коњски сили и максимален вртежен момент од 965 Nm.

Од 0 до 100 км/ч забрзува за само 2,2 секунди, а најголема брзина што може да ја развие е 250 км/ч. Со едно полнење на батериите може да помине 507 километри.

Автомобилот ќе има каросерија од лесни композитни материјали, елементи од карбонски влакна, како и модерен ентериер со дигитални инструменти и голем централно поставен екран на допир.

Remote video URL

Не се знае точно која ќе биде цената на Aviar R67, но претходно се спомнуваше сума од 440.000 евра.

реклама

Авто новости

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Read more

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Read more

Секогаш чекор пред сите - Кинезите направија батерија за е-автомобил што се полни за пет минути

Read more

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Читај повеќе

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Читај повеќе

Секогаш чекор пред сите - Кинезите направија батерија за е-автомобил што се полни за пет минути

Читај повеќе

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот Mercedes-Benz EQA - првиот електричен компактен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Porsche ја збогатува понудата на Taycan

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Читај повеќе

Нова ера за BMW?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како вози летачки Cadillac

Читај повеќе