Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Мозочен удар, делириум, вознемиреност, збунетост, замор... листата на последици е долга. Ако мислевте дека COVID-19 е само респираторна болест, се лажете.

Како што одминува секоја нова недела од пандемијата, станува сѐ појасно дека коронавирусот предизвикува и низа невролошки состојби и проблеми.

Некои од излекуваните од COVID-19 кои имале блага форма на болеста, пријавуваат дека иако ја прележале, болеста оставила когнитивни траги – имаат проблеми со сеќавањето, чувствуваат замор, тешко се фокусираат.

За жал, има и полоши сценарија: COVID-19 може да предизвика и мозочен удар и други тешки невролошки оштетувања и заболувања и откако пациентот ќе добие статус „излекуван“.

Доктори од Лондон велат дека некои пациенти можно е да имаат трајни, доживотни оштетувања на мозокот. Се смета дека болеста предизвикува мали згрутчувања во крвта кои може да предизвикаат оштетувања на мозокот и други органи.

BBC направи репортажа на темата:

Remote video URL
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Здравје

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Кина ја одобри Sinopharm за деца поголеми од 3 години

Read more

Знаци кои откриваат дека ви е потребен одмор

Read more

Како треба да се однесуваат невакцинираните кога ќе се укине мерката за носење маски?

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе