Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Мозочен удар, делириум, вознемиреност, збунетост, замор... листата на последици е долга. Ако мислевте дека COVID-19 е само респираторна болест, се лажете.

Како што одминува секоја нова недела од пандемијата, станува сѐ појасно дека коронавирусот предизвикува и низа невролошки состојби и проблеми.

Некои од излекуваните од COVID-19 кои имале блага форма на болеста, пријавуваат дека иако ја прележале, болеста оставила когнитивни траги – имаат проблеми со сеќавањето, чувствуваат замор, тешко се фокусираат.

За жал, има и полоши сценарија: COVID-19 може да предизвика и мозочен удар и други тешки невролошки оштетувања и заболувања и откако пациентот ќе добие статус „излекуван“.

Доктори од Лондон велат дека некои пациенти можно е да имаат трајни, доживотни оштетувања на мозокот. Се смета дека болеста предизвикува мали згрутчувања во крвта кои може да предизвикаат оштетувања на мозокот и други органи.

BBC направи репортажа на темата:

Remote video URL
реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Здравје

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе