Изложба „Лексикографски факти во НУБ – од Пулевски до денес!“

Со презентација на речници, претставувајќи го лексикографскиот развој на македонската авторско-истражувачка и издавачка продукција, НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје денеска ја отвори изложбата „Лексикографски факти во НУБ – од Пулевски до денес!“.

Изложбата ја отвори професор д-р Елена Јованова Грујовска, директорка на Институтот за македонски јазик, која истакна дека институтот се гордее со богатата продукција на научни книги во рамките на четири едиции, посебни изданија, стари текстови, јазикот наш денешен и речници, кои, како што рече, се каталогизирани во нови во НУБ.

Поздравни обраќања на настанот имаа и професорката д-р Веселинка Лаброска, дописен член на МАНУ, д-р Лилјана Макаријоска, дописен член на МАНУ, професор д-р Људмил Спасов и професор д-р Димитар Пандев, кои се осврнаа на создавањето и значајноста на речниците и говореа за своето учество во изработка на речници.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Култура

Почнува Скопје Синема Сити 2022

Read more

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Read more

Почна фестивалот „Гола Месечина“ во Општина Аеродром

Read more

Статуафест 2022

Read more
 

Вести

Османи: Во рамката ќе стои македонски јазик и тој станува официјален во ЕУ

Читај повеќе

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Читај повеќе

ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Читај повеќе

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Читај повеќе

Повеќе родени и умрени во градските средини

Читај повеќе

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне локален пороен дожд, температурата до 38°C

Читај повеќе

До крајот на денот нестабилно со пороен дожд во источните делови од земјава

Читај повеќе

Левица: Потребно е категорично отфрлање на предлогот и прекин на преговорите со Бугарија

Читај повеќе