Изненадувачки, некои возачи не го знаат копчето за рециркулација

На контролната табла на вашиот автомобил има копче кое навистина се грижи за воздухот што го дишите. Тоа се нарекува копче за рециркулација на воздухот во автомобилот.

Не сите сопственици на автомобили се запознаени со тоа како да ја филтрираат внатрешноста, корисните својства и функциите на рециркулацијата.

Што е рециркулација на воздухот во автомобилот и како да се користи?

Всушност, рециркулацијата е внес на воздух во патничкиот простор, филтрирање низ климатизерот и последователна дистрибуција до дефлекторите.

Главната разлика помеѓу рециркулацијата и конвенционалното вшмукување е тоа што протокот на воздух доаѓа од патничкиот простор, а не од надвор. Режимот за кружење ви овозможува брзо загревање и ладење на воздухот, бидејќи температурата во кабината е различна од температурата надвор од автомобилот. Системот за контрола на климата троши помалку време, енергија и потрошувачка на гориво на моторот.

Во пракса, малку луѓе ја користат оваа функција. Рециркулацијата најчесто се користи за да се спречи навлегување на непријатни мириси во внатрешноста на кабината. На пример автомобилот напред е многу зачаден или патот е правлив. За да не ги осетите овие мириси на овие мириси, се активира копчето за механичка рециркулација на воздухот и со тоа се блокира пристапот однадвор.

URL
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Авто новости

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Read more

Дебитираше новиот Peugeot 408

Read more

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Read more

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Read more
 

Автомобили

  • filter

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Читај повеќе
  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе

Како да се намали потрошувачката на гориво додека цените вртоглаво растат?

Читај повеќе