Израел годинава извршил 35 напади врз Сирија

Израелските сили од почетокот на 2020 година извршиле 35 напади врз различни цели во Сирија во кои се убиени 198 луѓе лојални на сириската Влада, соопшти денеска организација за набљудување.

Сириската опсерваторија за човекови права, организација со седиште во Обединетото Кралство, соопшти дека меѓу убиените се 80 припадници на проиранска војска, 11 сириски војници, тројца припадници на либански Хезболах, 21 припадник на иранската револуционерна гарда и 53 Ирачани лојални на Иран.

Израелските напади врз цели во Сирија се сметаат за обид да се спречи Иран, еден од главните сојузници на сирискиот претседател Башар ал-Асад, да изгради воена надмоќ во регионот.

Најмалку тројца сириски војници беа убиени минатата недела во нападите на израелски борбени авиони врз воени цели во Сирија. Опсерваторијата тврди дека најмалку десетмина биле убиени.

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц минатата недела рече дека неговата земја „нема да толерира какво било кршење на нејзиниот суверенитет на кој било фронт“.

Тагови
реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Свет

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Read more

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Read more

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Read more

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more
 

Вести

Нови 400 случаи на COVID-19, 11 починати и 206 оздравени пациенти

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Пензиите повисоки во просек за 185 денари, ќе се исплаќаат од 26 јануари

Читај повеќе

Најстудено во Битола, најмногу снег на Шапка

Читај повеќе
  • play_arrow

Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Читај повеќе

Угостителите од 21 јануари ќе работат до 21 часот

Читај повеќе

Државниот инспекторат за животна средина цел на хакерски напад

Читај повеќе

Песков: Ситуацијата со Навални е внатрешно прашање на Русија

Читај повеќе

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе