Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Израел и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) денеска постигнаа историски мировен договор, што ќе доведе до целосно нормализирање на односите меѓу двете земји од Блискиот Исток, а договорот е склучен со посредство на американскиот претседател Доналд Трамп.

Според договорот, Израел вети дека ќе го запре суверенитетот врз областите на Западниот Брег што се предмет на анексија, изјавија официјални лица на Белата куќа. Тоа е прв договор од таков вид од оној меѓу Израел и Јордан, потпишан во 1994 година.

Во преговорите учествуваа зетот на Трамп и постар советник Џеред Кушнер, американскиот амбасадор во Израел Дејвид Фридман и претставникот за Блискиот Исток Ави Беркович, како и државниот секретар на САД, Мајк Помпео и советникот за национална безбедност на Белата куќа, Роберт О'Брајан.

URL

„Овој историски дипломатски чекор напред ќе придонесе за мирот на Блискиот Исток и е сведоштво за дипломатијата и визијата на тројцата лидери и храброста на Обединетите Арапски Емирати и Израел да започнат нов пат што ќе ја отвори вратата за големиот потенцијал на регионот“, се вели во соопштението на Белата куќа.

Договорот предвидува, исто така, давање на муслиманите поголем пристап до џамијата Ал Акса во стариот дел на Ерусалим, како и можност за летови од Абу Даби кон Тел Авив, но исто така, Обединетите Арапски Емирати и Израел ќе ја прошират и забрзаат соработката во лекувањето и развојот на вакцина против новата коронавирус.

Тагови
реклама

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Свет

СЗО до своите членки: Не воведувајте обврска за доказ за вакцинирање или имунитет при патување

Read more

Попова тврди дека Русија развила „имунитет на стадо“

Read more

ЕК работи на сертификат за вакцина, наречен Вакспруф

Read more

Бајден го доби својот нов официјален претседателски профил на Twitter

Read more
 

Вести

Активен 16.231 случај со COVID-19, расте бројот на оздравени пациенти

Читај повеќе

Облачно со повремени сончеви периоди и ветер, снег во јужните делови

Читај повеќе

СЗО до своите членки: Не воведувајте обврска за доказ за вакцинирање или имунитет при патување

Читај повеќе

Попова тврди дека Русија развила „имунитет на стадо“

Читај повеќе

Новопримените професионални војници дадоа свечена заклетва

Читај повеќе

Маричиќ: Подготвени сме за модерен попис – политиката подалеку од статистичката операција

Читај повеќе

СИРИЗА: Мицотакис го финализираше вртењето за 180 степени за Договорот од Преспа

Читај повеќе

Собранието ја заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 403 новозаразени и 10 починати

Читај повеќе